Capadecor VarioColl 15L
Nie powodujący żółknięcia klej do stosowania z płatkami VarioChips.
Zastosownie:
Klej zapobiegający żżółknięciu, wodorozcieńczalny, nie zawierający rozpuszczalników ani substancji zmiękczających specjalny klej o słabym zapachu przeznaczony do stosowania w połączeniu z płatkami VarioChips.
Właściwości:
- E.L.F.
- Łatwy i ekonomiczny w obróbce
- Dobra przyczepnośc do podloża
- Długi czas zachowania właściwości roboczych (ok. 15-20 min.)
- Odporny na alkalia
- Nieżółknący
- kolor: Biały
- stopień połysku: półmat
- spoiwo: Dyspersja żywic syntetycznych wg DIN 55945.
- wydajność: Zależnie od podłoża:
ok. 280 ml/m2 prz nakładaniu wałkiem,
ok. 350 ml/m2 przy natrysku airless.
Dokładne wartości zużycia należy ustalić na podstawie próby.
- warunki obróbki:conajmniej +5°C dla otoczenia i podłoża.
- czas schnięcia: W temperaturze +20°C i przy względnej wilgotności powietrza wynoszącej 65% warstwa jest powierzchniowo sucha po ok. 24 godzinach. W niższych temperaturach i przy wyższej wilgotności powietrza czas ten ulega wydłużeniu.
- czyszczenie narzędzi: wodą (natychmiast po użyciu)
Instrukcje stosowania znajdą Państwo w zakładce "Porady" tuż za zakładką "Opis produktu", która jest teraz wyświetlana, a poniżej Karta informcyjno-techniczna i Karta charakterystyki od producenta.
Karta informacyjno-techniczna
Karta charakterystyki
Wymagany stan podłoża
Podłoże musi być nośne, suche, czyste oraz pozbawione substancji zmniejszających przyczepność.
Przygotowanie podłoża
Tynki grupy P II i P III:
Mocne, normalnie chłonne tynki malować bez specjalnego przygotowania. Piaszczące, pylące, porowate i/lub silnie chłonne tynki zagruntować środkami CapaSol RapidGrund.
Maszynowe tynki gipsowe oraz wapienno-gipsowe grupy P IV:
Zagruntować środkiem Haftgrund EG. Tynki z zeszkliwiona powierzchnią przeszlifować, oczyścić z pyłu i zagruntować środkiem Dupa-Putzfestiger.
Ścianki z elementów gipsowych:
Silnie chłonne płyty zagruntować środkiem CapaSol LF, Capasol RapidGrund. Silnie utwardzone, gładkie płyty powlec zwiększającą przyczepność warstwą gruntującą Haftgrund EG.
Płyty gipsowo-kartonowe:
Zeszlifować nadmiar szpachlówki. Miękkie i gładkie miejsca szpachlowane gipsem wzmocnić środkiem Dupa-Putzfestiger. Wykonać gruntowanie całości środkami HaftGrund EG, CapaSol RapidGrund oder CapaSol Konzentrat. Płyty z zawartością składników wodorozcieńczalnych i mogących powodować przebarwienia gruntować środkiem Caparol-AquaSperrgrund.
Beton:
Usunąć pozostałości środków zmniejszających przyczepność, a także substancje pylące i piaszczące.
Mur licowy z cegły wapienno-piaskowej lub ceramicznej:
Malować bez wcześniejszego przygotowania.
Nośne powłoki malarskie:
Matowe i słabo chłonne powłoki malować bezpośrednio. Powierzchnie błyszczące i powłoki z lakierów zmatowić, odpylić i gruntować środkiem Haftgrund EG. W wypadku podłoży krytycznych jak np. stare powłoki z lakierów, farb olejnych lub powierzchnie wyługowane itp., z zawartością składników wodorozcieńczalnych i mogących powodować przebarwienia gruntować środkiem Caparol-Filtergrund grob. Podłoża w ekstremalnie złym stanie np. płyty wiórowe z przebarwieniami, mocno zabrudzone nikotyną i/lub z plamami z wody gruntować środkiem Disbon 481 EP Uniprimer. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z konsultantami firmy Caparol.
Nienośne powłoki:
Słabe powłoki z lakierów, farb lub tynków dyspersyjnych całkowicie usunąć. Słabo chłonne, gładkie powierzchnie gruntować środkiem Haftgrund EG. Piaszczące, pylące, porowate i/lub silnie chłonne tynki gruntować środkiem CapaSol RapidGrund. Nienośne powłoki z farb mineralnych usunąć mechanicznie, powierzchnie oczyścić. Zagruntować środkiem Dupa-Putzfestiger.
Farby klejowe:
Zmyć do podłoża. Gruntować środkiem Dupa-Putzfestiger.
Nie malowane tapety typu „Rauhfaser” oraz papierowe tapety wytłaczane:
Malować bez wcześniejszego przygotowania.
Tapety nieprzylegające:
Całkowicie usunąć, zmyć resztki kleju i papieru. Gruntować środkiem Dupa-Putzfestiger.
Nie powlekane tapety z włókna szklanego:
Gruntować środkiem Capaver Gewebegrundierung.
Powierzchnie pokryte pleśnią:
Nalot z pleśni i grzybów usunąć. Powierzchnie zmyć nie rozcieńczonym środkiem grzybobójczym Capatox i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Powierzchnie zaplamione nikotyną, wodą, sadzą lub tłuszczem:
Wykonać izolującą warstwę gruntującą środkiem Caparol Filtergrund grob (karta informacyjna nr 845).
Niewielkie ubytki:
Po odpowiednim przygotowaniu uzupełniać szpachlówkami Caparol-Akkordspachtel, w razie potrzeby miejsca naprawione zagruntować.
Uwaga:
Jeśli został zastosowany środek gruntujący Disbon EP Uniprimer 481 powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia na minimum 12 godz. Zwracamy również uwagę, iż czas schnięcia kleju VarioColl w połączeniu z płatkami VarioChips może ulec znacznemu wydłużeniu, jeśli mamy do czynienia ze szczególnie zwartym podłożem lub niekorzystnymi warunkami klimatycznymi panującymi w pomieszczeniu. Z uwagi na długi czas zachowania wlasciwości roboczych i w efekcie dłuższy czas oddziaływania na rozpouszczalne w wodzie składniki podłoża, należy najpierw zaizolować podłoża problematyczne środkiem Caparol Filtergrund grob. W przypadku obróbki mas szpachlowych zawierających gips należy z uwagii na długi okres oddziaływania wilgoci zapewnić szybkie wysychanie poprzez wietrzenie i odpowiednią temperaturę (aby uniknąć pęcznienia i powstawania pęcherzy).
Sposób nakładania
Nakładać wałkiem lub pędzlem.
Natrysk airless (pompa tłokowa: dysza 0,021–0,025 " i ciśnienie 170–190 bar; pompa membranowa: dysza 0,021–0,026 " i ciśnienie 150–180 bar).
Układ warstw na przygotowanych podłożach
Nanosić obficie i równomiernie w celu uzyskania odpowiednio grubej warstwy umożliwiającej zatopienie płatków. Nanosić wałkiem z runa jagnięcego (średnia długość włosia) lub natryskiwać. Niektóre desenie płatków VarioChips wymagają zabarwienia kleju na odpowiedni odcień (patrz tabela w karcie nr. 810).