Jaką lazurę farbę wybrać?

Lazury, co wybrać i kiedy stosować ?

Na rynku można znaleźć wiele produktów do ochrony i dekoracji drewna, ale jaki wybrać?

Produkt należy dobrać do gatunku drewna z jakim będziemy pracować, funkcji jaką ma pełnić przedmiot i efektu końcowego jaki chcemy uzyskać. Powłoki powinny spełniać dwie podstawowe funkcje: ochronną i dekoracyjną. Drewno stosowane na zewnątrz np. altany ogrodowe czy elewacje powinny być chronione przed warunkami biologicznymi takimi jak grzyby, insekty, pleśnie oraz warunkami atmosferycznymi: promieniowanie UV, wilgoć. W tym wypadku doskonale nadawać się będą produkty Remmers 3 w 1 takie jak Impregnat lazurujący HK Lazur do drewna 3 w 1 lub Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1.

W wypadku zabezpieczenia okien, drzwi, ławek czy mebli ogrodowych wybieramy produkty, które dają nam większą trwałość i odporność na obciążenia, są to zazwyczaj materiały powłokowe np. Lakierobejca dekoracyjna UV lub Lazura do architektury ogrodowej [eco]

Na wybór odpowiedniego produktu wpływ powinna też mieć świadomość z jakim gatunkiem drewna pracujemy, może się okazać że drewno które zdecydowaliśmy się zakupić nie wchłania preparatów impregnujących. W takim wypadku mija się z celem stosowanie preparatów 3 w 1, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów powłokowych.

Każdorazowo powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie podłoża, odpowiednie przeszlifowanie, odtłuszczenie itd. Bardzo często słyszymy że „nie po to kupiliśmy tak ładnie wyszlifowane żeby jeszcze raz szlifować”, w takiej sytuacji powinniśmy się ponownie zastanowić nad sensem stosowania preparatów mających się wchłonąć czyli z grupy 3 w 1. Nawet najlepszy preparat nie spełni pokładanych w nim oczekiwań, jeżeli zostanie użyty niezgodnie z przeznaczeniem.

Znaczenie ma też naturalny kolor drewna, jeżeli jego naturalna barwa jest z nutą czerwieni tak jak np. w wypadku drewna modrzewiowego, wówczas kolor może odbiegać od wzorca wykonanego na drewnie sosnowym i będzie inny jak na jasnym drewnie świerkowym. Niektóre gatunki jak na przykład drewno sosnowe posiadają  tzw. część twardzielową, która jest z natury rzeczy bardziej odporna, ale też mniej podatna na wchłanianie preparatów. W tym miejscu kolor też może być inny, to jest naturalny urok drewna.

Na ostateczny kolor wpływ też może mieć sposób szlifowania ( grubość materiału szlifierskiego) oraz wilgotność drewna.

Gdy wybierzemy właściwy gatunek drewna, dokonamy zakupu odpowiedniego produktu i rozpoczniemy malowanie, pamiętać musimy że po otwarciu opakowania większość produktów wymaga przemieszania, część pigmentacji jako cięższa może opaść szybciej na dno, a wtedy nasz kolor może znacznie odbiegać od wzorca. Produktem który stanowi odstępstwo od tej reguły jest Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1, konsystencja oraz skład tego materiału powodują że na ogół nie ma takiej potrzeby.    

Ważnym aspektem jest wybór metody aplikacji. Produkty nanosimy pędzlem, wałkiem, urządzeniami do natrysku. Czy wszystkie produkty można potraktować w jednakowy sposób? Niekoniecznie np. produkty zawierające substancje biobójcze nie powinny być rozpylane, czyli nanoszenie ich przy pomocy natrysku jest szkodliwe zarówno dla osoby wykonującej prace, która wdycha aerozol malarski, jak i dla otoczenia do którego nie powinny się przedostać w/w substancje ponieważ mogą być szkodliwe dla innych organizmów żywych.

Odpowiedni dobór produktów oraz operacji wykończeniowych ma wpływ na efekt końcowy jak, również na walory użytkowe.

Często padają pytania: czy produkty z tzw. grupy Remmers PROFI czyli dla profesjonalistów są lepsze?

Produkty te ze względu na przeznaczenie na ogół są inaczej pakowane, w większe puszki z oznaczeniami przemysłowymi, w czerwonych opakowaniach i z biało-niebieskimi etykietami. W niektórych wypadkach posiadają inny skład chemiczny, wynika to z np. metod aplikacji czy możliwych dopuszczeń,  spowodowanych regulacjami prawnymi, ale w każdym przypadku nasze produkty są przez nas sprawdzane, testowane i badane, dlatego nie jest tak, iż odbiorca indywidualny otrzyma preparat gorszej jakości niż firma profesjonalnie zajmująca się obróbką drewna.

Lazura może być produktem na bazie wodnej lub rozpuszczalnikowej, która zabarwia drewno pozostawiając widoczny jego rysunek, tworząc na jego powierzchni powłokę, która chroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, wilgoć, grzyby, pleśnie. Stosuje się ją zazwyczaj do zewnętrznych elementów drewnianych, takich jak meble ogrodowe, okna, elewacje, wiaty samochodowe, palisady, płoty. W ofercie firmy Remmers znaleźć możemy produkty lazurujace Impregnat lazurujący HK Lazur do drewna 3 w 1 oraz  Lakierobejca dekoracyjna UV, przy pomocy których uzyskujemy wysokiej jakości powierzchnię z jedwabistym połyskiem. Lazura nie sprawdzi się jednak w przypadku pokrywania tarasów czy drewnianych podestów, ponieważ nie jest odporna na obciążenia mechaniczne w tym ścieranie.

Lazura w kremie inna od wszystkich

Do ochrony  drewna nieobciążanego statycznie i nie mającego kontaktu z gruntem można zastosować produkt Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1. To prawdziwy krem, a nie lazura o konsystencji żelu. Dlatego produkt wnika głęboko w strukturę drewna a na cięte, surowe drewno może być nakładany jedną warstwą. Drewno heblowane i twarde gatunki drewna wymagają nałożenia drugiej warstwy. Produkt zawiera impregnat zabezpieczający przed sinizną i zgnilizną. Chroni drewno przed pleśnią, glonami, promieniowaniem UV oraz żerowaniem os. Do nakładania Kremu impregnacyjnego do drewna 3 w 1, należy używać zwykłego pędzla do lazur.

Koloryzujący impregnat powłokotwórczy na bazie żywic alkidowych z dodatkiem oleju lnianego Idealny do ochrony elementów architektury ogrodowej (np. płotów, pergoli, altanek, mostków itp.), mebli ogrodowych czy drewnianych elementów fasadowych sprawdzi się rownież Impra z Koopmans

Doskonale impregnuje drewno na zewnątrz, czyni je odpornym na warunki atmosferyczne i działanie wody. Zmodyfikowane żywice alkidowe głęboko zabezpieczają drewno, zapewniając nawet do 6 lat ochrony. Powierzchnię drewna pozostawia naturalną.

Do stosowania również na drewnie impregnowanym ciśnieniowo.

Na końćowej warstwie doradzamy położyć w ostatniej powierzchni olej np. Olej Koopmans

W przeciwieństwie do typowych, płynnych i rzadkich lazur ochronnych do drewna, Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 może być bez problemu nakładany grubymi warstwami, a jego innowacyjność polega na tym, że w trakcie zmiany konsystencji z kremowej w płynną głęboko wnika w drewno. Podczas, gdy wiele lazur musi być nakładanych trzykrotnie, Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 pozwala uzyskać zabezpieczenie drewna przed wpływem warunków atmosferycznych już po nałożeniu jednej warstwy. Dzięki swojej konsystencji produkt doskonale nadaje się również do prac wykonywanych nad głową ponieważ nie kapie, co powoduje, że nie musimy zakrywać podłóg i wyposażenia w obawie przed zachlapaniem. Szczególnie cenne przedmioty i elementy budowlane z drewna, takie jak profile, meble ogrodowe, okna i drzwi najlepiej jest chronić przed szkodliwymi czynnikami. Produkt firmy Remmers idealnie się do tego nadaje. 

Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 można stosować łącznie z takimi produktami jak Aqua MSL 45 opartej na wodorozcieńczalnych żywicach akrylowych  oraz Lakierobejca dekoracyjna UV na bazie rozpuszczalnikowych żywic alkidowych. Lazury te tworzą łatwe w pielęgnacji powierzchnie o jedwabistym połysku, których stosowanie wraz z Krem impregnacyjny do drewna 3 w 1 pozwala znacząco wydłużyć okresy między kolejnymi renowacjami.  Z uwagi na fakt, iż Aqua MSL 45 i Lakierobejca dekoracyjna UVnie zawierają substancji biobójczych, można je stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni.  Dzięki kombinacji tych produktów uzyskuje się niesamowite wyniki jeżeli chodzi o wygląd i ochronę drewna stosowanego na otwartej przestrzeni.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię