Lakierowanie drewnianej podłogi

Podłoga wykonana na wysoki połysk zawsze wywołuje zachwycający efekt. Bez względu na to, czy jest położona w salonie domku jednorodzinnego, czy w ogromnej sali baletowej, prezentuje się nienagannie. Jednak by jej bezdyskusyjne walory wizualne utrzymywały się możliwie jak najdłużej, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja.

Zastanawiasz się nad montażem tego typu posadzki w swoim mieszkaniu? A może już ją użytkujesz i konieczne jest ponowne malowanie podłogi drewnianej? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nasze podpowiedzi rozwieją Twoje wątpliwości. 

Malowanie parkietu wysokiej jakości środkiem

Jednym z najpopularniejszych materiałów jest parkiet. Te malutkie deseczki tworzą misterne mozaiki, ubogacając wnętrze. Po ułożeniu obowiązkowe jest malowanie parkietu. Ten zabieg nie tylko przyczyni się do zabezpieczenia całej powierzchni, ale także poprawi wygląd struktury, nadając jej zupełnie inną, intrygującą kolorystykę.

Podstawowymi produktami służącymi do stworzenia warstwy ochronnej są lakiery do podłóg drewnianych. Znalezienie preparatów z pozoru jest dość łatwe, ale przed zakupem należy zapoznać się z ich szczegółową specyfikacją. Pozwoli to dobrać odpowiednie mieszanki do rodzaju eksploatowanej posadzki. Poszukując wyrobu, jakim jest lakier do drewnianej podłogi, trzeba zwracać uwagę na następujące zagadnienia:

  • odmiana drewna – gatunek, z jakiego została wykonana nawierzchnia, ma kluczowe znaczenie przy zadaniu, jakim jest lakierowanie podłogi. Zakup substancji przeznaczonej do posiadanej wersji jest gwarancją osiągnięcia oczekiwanych rezultatów;

 

  • typ podłogi – inny bejca do podłogi będzie potrzebny wtedy, gdy czeka Cię malowanie starego parkietu, a inny w sytuacji, kiedy przedsięwzięciem jest lakierowanie podłogi mozaikowej lub przemysłowej. Dobrze o tym pamiętać;

 

  • przewidywane obciążenie w trakcie codziennej eksploatacji – odmienny nacisk definiuje się w kontekście posadzki na hali sportowej, a jeszcze inny przy konstrukcji w hotelowej recepcji bądź korytarzu obiektu użyteczności publicznej. W celu ochrony każdej z wymienionych opracowano lakiery do podłóg drewnianych o odrębnych charakterystykach, o czym informują naklejone na nich etykiety.

Gdzie w internecie znaleźć najlepszy lakier do drewnianej podłogi? Najlepiej odwiedzić witrynę, której asortyment stanowią artykuły do konserwacji drewna. Taką bez wątpienia jest strona farbydodrewna.pl. W zakładce Bejce do drewna wewnątrz umieszczono preparaty umożliwiające malowanie starego parkietu i innych drewnianych nawierzchni. 

Jaki papier do matowienia lakieru wybrać?

Zanim nastąpi malowanie parkietu, niezbędne okaże się usunięcie poprzednich warstw ochronnych. Jedynym rozwiązaniem jest proces zwany cyklinowaniem. Opiera się on na urządzeniu zwanym cykliniarką – na całe szczęście nie ma konieczności inwestowania w nowy sprzęt. Obecnie wiele firm proponuje wypożyczenie maszyn na czas robót, co z kolei przekłada się na oszczędności. Takie wyjście jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia inwestora. 

Standardowa cykliniarka przyda się podczas odnawiania posadzki o małym metrażu. Jeżeli jednak obiekt ma dużą powierzchnię, dobrze dobrać też szlifierkę krawędziową i tarczową, gdyż pomogą doczyścić miejsca o utrudnionym dostępie. Same cykliniarki nie wystarczą, bo ich sprawne działanie jest uzależnione od papieru. Stąd pojawia się naturalne pytanie: jaki papier do matowienia lakieru wybrać?

Malowanie podłogi drewnianej mało zniszczonej zostanie poprzedzone matowieniem papierem o uziarnieniu 50-60. Kolejne cykle wymagają drobniejszego papieru (60-80), aż do uzyskania satysfakcjonującego stanu. Wyeliminowanie nierówności często okazuje się pracochłonne i dość uciążliwe, bo towarzyszy temu nieprzyjemne zjawisko pylenia. Dodatkowo mogą pojawić się ubytki, a te należy zlikwidować poprzez rozprowadzenie szpachlówki. Czeka Cię nie lada wyzwanie, ale tylko w ten sposób rozwiążesz kwestię, jak zmatowić lakier na drewnie, by poddać go prawidłowej renowacji. Pamiętaj, że po całym procesie nikt nie odbierze Ci satysfakcji z ogromu zrealizowanej pracy. A piękna podłoga będzie wyłącznie Twoją zasługą.

Lakierowanie podłogi gwarancją długoletniej eksploatacji

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewniane posadzki były zarezerwowane dla osób z zasobnym portfelem. Obecnie szeroka dostępność materiałów oraz stosunkowo niewielkie ceny sprawiają, że nie trzeba dysponować pokaźnymi środkami finansowymi, by pozwolić sobie na ładny parkiet czy wytrzymałe panele. Skuteczny bejca do podłogi nie tylko przełoży się na długoletnie zabezpieczenie struktury, ale także wzbogaci ją ciekawą kolorystyką. Natomiast lakier do drewnianej podłogi nada zachwycającego połysku. 

Wysokiej jakości produkt ochronny jest podstawowym artykułem, jaki musisz nabyć przed rozpoczęciem inwestycji. W sklepie farbydodrewna.pl zgromadzono asortyment do tego typu robót. Karta Farby do wewnątrz – Lakiery zawiera dziesiątki specyfików zarówno efektywnych, jak i bezpiecznych dla użytkowników. Zakup jednego z prezentowanych tam wyrobów z całą pewnością okaże się trafioną inwestycją.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię