Malowanie płytek podłogowych

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, który z rodzajów podłoża jest popularniejszy: drewniane panele, płytki PCV czy standardowe płytki ceramiczne. Jednak biorąc pod uwagę długość okresu eksploatacyjnego, największą trwałością charakteryzują się te ostatnie. Dodatkowo ich żywotność można wydłużyć, stosując preparaty konserwujące. Do tego potrzebna jest odpowiednia farba do malowania płytek podłogowych. Jeżeli zastanawiasz się, czym pomalować płytki podłogowe, zapoznaj się z naszym artykułem.

Wydajna farba na płytki podłogowe

Nawet skrupulatnie myte posadzki po jakimś czasie tracą swoje walory wizualne. Osadza się na nich trudny do usunięcia brud, matowieją i tracą połysk. Ich stan techniczny nie kwalifikuje ich jeszcze do wymiany, bo nie widać pęknięć i dużych obić, ale ogólna estetyka pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji niezbędne okaże się malowanie płytek podłogowych.

Zanim rozpoczniesz pracę, musisz się dobrze do tego przygotować. Bez obaw, malowanie płytek podłogowych nie nadwyręży Twojego budżetu. Wszystko, czego potrzebujesz, to wałek, pędzel i efektywna farba do kafelków podłogowych

Wybór preparatów przeznaczonych do zabezpieczania podłóg jest ogromny i zróżnicowany. Ty jednak nie obejdziesz się bez środka łączącego w sobie kilka cech. Farba na płytki podłogowe ma być skuteczna, wydajna i w miarę możliwości tania. Z myślą o tych wskazówkach w zakładce Farby do wewnątrz – podłogi wyselekcjonowaliśmy przydatne dla Ciebie farby do malowania płytek podłogowych.

Malowanie płytek podłogowych – przewodnik

Wysokiej jakości farba do płytek na podłogę, pędzel i wałek to narzędzia, bez których się nie obejdziesz. Pewnie zastanawiasz się, jak się zabrać pracy? Postępuj zgodnie z przedstawionym poniżej planem, by po zakończeniu cieszyć się satysfakcjonującym rezultatem. Oto, co musisz wykonać:

  • Przygotuj podłoże.

Płytki prezentują się kiepsko. Nagromadzony brud zniechęca do jakichkolwiek prac, ale bez usunięcia kamienia, tłuszczu czy innych zabrudzeń nie masz co brać do ręki farby do malowania płytek podłogowych i myśleć o jej rozprowadzeniu. Najpierw porządne mycie. Nie zaszkodzi też delikatne przetarcie powierzchni papierem ściernym o drobnych ziarnach, ale wtedy znowu trzeba dokładnie umyć kafle. Po wysuszeniu możesz przejść do kolejnego etapu.

  • Zagruntuj powierzchnię.

O gruntowaniu przypominamy z obowiązku, bo nie wszystkie specyfiki wymagają gruntowania. Doskonałym przykładem jest choćby farba do płytek podłogowych V33. Nakładasz ją bezpośrednio na wyczyszczoną strukturę, stąd to bardzo wygodne rozwiązanie. Klikając tutaj, zostaniesz automatycznie przeniesiony do oferty zawierającej tego typu produkty. Malowanie płytek V33 znacznie ułatwi zadanie. 

Wróćmy jednak do gruntowania. Polega na rozsmarowaniu specjalnego podkładu zapewniającego lepszą przyczepność emulsji. Jak już wcześniej wspominaliśmy, farba do płytek podłogowych V33 eliminuje ten obowiązek. Jeżeli zdecydowałeś, że będziesz używać innej farby do malowania płytek podłogowych, zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu. Producent jasno definiuje, czy potrzebne jest gruntowanie.

  • Nałóż pierwszą warstwę.

Nadszedł moment na jeden z ostatnich etapów. Wałek bądź pędzel w dłoń, farba do kafelek podłogowych przygotowana, zatem śmiało możesz rozprowadzać pierwszą warstwę. Pamiętaj, że z wałka korzystasz wtedy, gdy nie chcesz pokrywać środkiem fug. W odwrotnej sytuacji nieodzowny okaże się pędzel. Ogólnie rzecz biorąc, wybrana przez Ciebie farba na płytki podłogowe ma zostać naniesiona jak najdokładniej, więc nie spiesz się zanadto. Pośpiech będzie w tym przypadku Twoim wrogiem, którego musisz poskromić. 

  • Nałóż drugą warstwę.

Tak, wiemy, że ten punkt może wydać Ci się zbędny. Tym bardziej, jeśli realizujesz malowanie płytek V33. Weź jednak poprawkę na to, że nawet ta farba do płytek na podłogę wymaga dwukrotnego rozprowadzenia. Zapytasz: Dlaczego? Dlatego, że podczas tego procesu uzupełnisz fragmenty posadzki, do których warstwa pierwsza nie dotarła w ogóle lub dotarła w stopniu niezapewniającym odpowiedniej ochrony.

Po sumiennym wykonaniu wymienionych powyżej kroków opuść pomieszczenie, wcześniej zadbawszy o wentylację. Lekki przeciąg nie zaszkodzi. W zależności od tego, jaka farba do malowania płytek podłogowych została przez Ciebie wybrana, czas do jej wyschnięcia może wahać się od kilkudziesięciu godzin do kilku dni. Po tym okresie osiągnie oczekiwane parametry, czyli stanie się odporna na działanie wody, detergentów i nabierze wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. 

Czym pomalować płytki podłogowe? Odpowiedź znajdziesz na farbydodrewna.pl

Zdajemy sobie sprawę, że wybór skutecznego preparatu niekoniecznie jest łatwy. Rozsądnym posunięciem będzie zatem znalezienie wyspecjalizowanego w tym asortymencie podmiotu. Takim z całą pewnością jest farbydodrewna.pl. Znajdziesz tu nie tylko farby do płytek na podłogę. W ofercie jest również niezawodna farba do płytek zewnętrznych, produkty do renowacji drewna czy artykuły stolarskie

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię