Olej do blatów drewnianych i kuchennych

Olej do blatów drewnianych i kuchennych

Drewniane blaty są naturalnie piękne, ale wymagają odpowiedniej konserwacji i zabezpieczenia. Sprawdzonym i wciąż popularnym sposobem jest olejowanie – jedna z najstarszych technik zabezpieczania powierzchni drewnianych przed wilgocią, wysoką temperaturą i zanieczyszczeniami. Odpowiednio dobrany olej do blatów kuchennych wnika w głąb drewna, zabezpieczając kilkumilimetrową warstwę, wydobywa naturalną barwę i eksponuje usłojenie. Warto wiedzieć jak przejść przez cały proces konserwacji oraz jak i czym zabezpieczyć blat, aby służył nam długie lata.

Wybór odpowiedniego oleju do blatów drewnianych

Proces impregnacji drewna nie jest skomplikowany, jednak niewłaściwie dobrany olej i nieodpowiednia technika jego aplikacji może przynieść więcej złego niż dobrego. Dobór odpowiedniego oleju musi być jednak dokładnie przemyślany. Od przeznaczenia i jakości oleju zależą dalsze losy naszego blatu – jego estetyka i odporność na czynniki zewnętrzne. O czym należy pamiętać, aby wybór okazał się optymalny?

Przede wszystkim warto przestudiować dokładnie kartę techniczną, w której opisano przeznaczenie oleju. Ważne, aby był to produkt dopuszczony do kontaktu z żywnością i był bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Musi być odporny na różnego rodzaju zaplamienia i dobrze reagować na domowe środki czystości, których używamy do codziennej pielęgnacji blatu. Dobrze, gdy posiada właściwości hydrofobowe i jest odporny na ścieranie.

Olejowanie krok po kroku

Oprócz oleju musimy mieć pod ręką papier ścierny o zróżnicowanym uziarnieniu, odpowiedni pędzel i ściereczkę, np. z mikrofibry. Przed rozpoczęciem olejowania należy upewnić się, że blat jest idealnie suchy i oczyszczony z pozostałości po szlifowaniu, bo właśnie od niego musimy zacząć cały proces. Szlifowanie papierem ściernym o coraz mniejszym uziarnieniu sprawia, że powierzchnia blatu będzie idealnie gładka. Warto pamiętać, że szlifowanie należy wykonywać wzdłuż włókien.

Czołowa powierzchnia nowego blatu wymaga nałożenia kilku warstw oleju. Dwie pierwsze
warstwy oleju aplikowane są na ogół przez producenta, kolejne warstwy należy nałożyć samemu w odpowiednich odstępach czasowych. Przed rozpoczęciem olejowania blatu, w którym jest już zamontowana płyta lub/i zlew należy pamiętać o ich zabezpieczeniu przed kontaktem z olejem taśmą malarską.

 

Olej rozprowadzamy na całej powierzchni blatu, a po 30 minutach ścieramy jego ewentualny nadmiar. Jeśli zostawimy nadmiar oleju na ponad godzinę, może powstać efekt zbytniego nabłyszczenia przypominającego lakier. Po około 12 godzinach można pomalować blat ponownie i wypolerować miękką ściereczką. Należy pamiętać, aby zabezpieczyć również spodnią warstwę blatu.

Po przeprowadzeniu olejowania musimy dać drewnu czas na całkowite wchłonięcie oleju. Dlatego przez kilka dni warto zostawić blat w spokoju i nie narażać go na eksploatację oraz jakikolwiek kontakt z żywnością. Po ok. 6 miesiącach warto powtórzyć proces olejowania, pomijając etap szlifowania – odpowiednio pielęgnowany blat powinien być gotowy na przyjęcie kolejnej warstwy zabezpieczającej. Regularne olejowanie wysokiej jakości produktem pomoże utrzymać powierzchnię drewnianego blatu w dobrej kondycji estetycznej i użytkowej przez wiele lat.

 

Jaki olej wybrać do zabezpieczenia drewna?

Możemy zaproponować Państwu sprawdzone marki oleju do blatów

Osmo

Linia produktów Top-Olej Osmo pozwala zabezpieczyć drewno oraz nadać mu pożądany efekt. Jeśli chcemy podkreślić naturalny odcień drewna i uzyskać efekt mokrego drewna, warto sięgnąć po bezbarwny olej matowy Top-Olej 3058 lub połysk Top-Olej 3028. Jeśli chcemy zachować efekt jasnego drewna, warto wybrać Top-Olej 3068.

Remmers

Produkt na bazie surowców odnawialnych; zawartość co najmniej 90%
Na podstawie dostępnych nam informacji, między innymi od dostawców surowców, oraz stosowanej przez nas metody produkcji materiał spełnia oczekiwania osób kierujących się wartościami wegańskimi
Łatwa obróbka
Głęboko wnika w podłoże; podkreśla naturalną strukturę drewna

Olej do blatów ECO Bezbarwny

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię